Som jeg skrev i en af mine tidligere posts herinde, så angreb den berømte hedge fund manager Bill Ackmann Herbalife. Deklarerede at han havde shortet 20 mio. aktier for omkring 1 mia. $ og at han mente at selskabet var en pyramidekonstruktion samt at aktien ville gå mod nul…. Herbalife lavede efter min menning et fremragende modsvar til Ackmann til deres præsentation i torsdags, hvor de igennem 2,5 time gennemgik Ackmanns anklager.

————————————————————-

1) Bill Ackmann siger Herbalife ingen R&D udgifter har, fordi produkterne blot er komplimentarprodukter:

Herbalife siger: De har brugt 44 mio. $ på R&D i 2012 og viser dette. R&D for et selskab der har mange af de samme produkter som for 32 år siden, går ud på at kvalitetssikre produkterne, lave forbedringer til dem, forbedre inputtet til produkterne og meget andet samt sørge for at produkterne altid opfylder FDA’s krav. Dette har Bill Ackmann ikke inkluderet i hans analyse der udelukkende tager udgangspunkt i en kommentar fra 2004 (Bill har aldrig ville spørge HLF selv hvad deres 2011 R&D var).

Herudover investerer HLF store midler i både deres produktionsprocesser samt deres IT infrastrukturer. Hvorfor skulle de investere (i de sidste par år kun) flere 100 mio. $ i produktion og IT samt comitte sig til flere investeringer i fremtiden, hvis de var en pyramide ?? Tænk oevr det !! I en pyramide er der ingen penge.

—————————————————————–

2) Bill Ackmann siger at HLF produkter er langt dyrere en konkurrenterne ved at bruge “per calorie” som sammenligning

Det er en sjov måde at sammenligne på mener HLF. Især fordi HLF produkter er lavkalorieprodukter som derfor naturligt ville være dyrere hvis man måler på prisen i forhold til kalorieindholdet. Hvis man istedet sammenligner med prisen “per serving” som er den korrekte metode at måle på (den måde alle madvarer måles på i USA) kommer HLF produkterne ind i midten af invervallet.

———————————————————————–

3) HLF produkter kan ikke sælges. Derfor bliver de dumpet med 30% på Ebay.

Herbalifem siger: Alle produkter sælges på Ebay, også kvalitetsprodukter til en rabat. Der er derfor Ebay er der. HLF har fået antal solgte HLF produkter på Ebay og sammenlignet med det totale salg af HLF produkter. Ebay salg svarer til 0,01% af det samlede HLF salg. Så måske kan man købe til 30 % rabat på Ebay, men det er 99,9 % af produkterne der ikke sælges på Ebay. Så en noget sjov kommentar at hive frem fra Bill Ackmann:

———————————————————————-

4) Bill Ackmann: Herbalife har ingen kunder udenfor deres distributionsnetværk (Dette er for mig at se det aller vigtigste punkt):

HLF: Herbalige har de sidste 2 kvartalet hyret Lierberman analysefirma til at analysere og lavere analyser af hvor mange husholdninger i USA der har købt Herbalife produkter. De fandt ud af at at over 5,7 mio. husholdninger i USA i løbet af de sidste 90 dage har købt HLF produkter og 90% af disse siger de klart vil gøre det igen. Men hvordan kan 5,7 mio. husholdninger købe HLF produkter når de har under 1 mio. distrbutører i USA? Jeg troede kun det var distrutører der købte varer i pyramiden?? Deres analyse viser at 92% af produkterne købes af IKKE distributører !

Udover dette er der mange af distributørerne der kun køber produkterne for at få rabat. Altså ikke for at tjene penge. Bill Ackmann mener at HLF udnytter uskyldige mennesker og hele tiden suger flere og flere penge ind i pyramiden.

Lieberman har spurgt 500 FORMER distributører hvorfor de joinede HLF som distributør. Disse må jo være det udnyttede/fejlede/sure mennesker? 4% svarer de joinede for at få en fuldtidsindkomst, 23% ville tjene en deltidsindkomst og 73% joinede kun for at få rabat på produkterne !!!

Herudover har de spurgt hvor meget de havde håbet at tjene før de joinede. 1% havde forventet at tjene mere end 10.000$ om måneden. 12% havde forventet at tjene over 1.000 om måneden og hele 44% havde forventet at tjene 0,0000 kr. !!!

Herudover har de spurgt om de ville anbefale andre at blive distrubør (efter de selv er stoppet) og om de ville anbefale produkterne. Det sagde henholdsvis 63 og 87 % ja til. Det kan jo undre når Bill Ackmann taler om victims/uskyldige ofre og meget andet at 67 % ville anbefale andre at gøre det, selvom de er stoppet ?

————————–

Hvad svarer Herbalife merer til om de har kundern udenfor netværket. ?

31% af alle ordrer bliver shippet direkte fra HLF til en kunde som ikke er distributør. over 400.000 husholdninger !!.  Hvis jeg var distributør (bor pt. i Aalborg) og jeg har en kunde i Århus, kan jeg bestille varen direkte af HLF og få den sendt direkte til kunden. HLF har så sammenlignet alle de ordrer med adressen og navnede i deres database og set at 31% sendes direkte til kunderne, der ikke er distributører!! Udover dette siger HLF at over 50 % af varerne sælges via nutrition clubs. Så er der 19 % tilbage. Her er så distributører der køber varerne til sig selv og sælger videre, og distriubører der kun køber varer og spiser dem selv. Så igen Bill Ackmann, hvor er alle “the victims” , dem der bliver udnyttet i pyramiden?? Varerne kommer ud til kunderne !

HLF tager varer tilbage i 12 måneder efter du har købt dem af Herbalife. 0,5 % af varerne sendes tilbage. Hvis du blev tvunget til at købe en masse varer du ikke kunne sælge, hvorfor leverer du dem så ikke tilbage? Bill Ackmann, fordi produkterne faktisk sælges eller spises selv. Fordi produkterne er gode. !

————————————————-

HLF viser videoer af nutrition clubs. Folk tager os ind i deres clubs (kan klart anbefale at gå ind på deres hjemmeside og se de videoer). Det er meget inspirerende. Der er clubs der har mellem 20-100 kunder hver dag der kommer ind og hygger sig sammen og nyder produkterne. Og det er altså oftest nede i de lavindkomstmiljøer der hersker rundt omkring i USA. Personligt syntes jeg det er voldsomt inspirerende videoer. Det giver ikke indtryk af at Herbalife udnytter fattige uskyldige mennesker.

——————————————————

5) Bill Ackmann siger: Man skal ind først for at nå til toppen af pyramiden. Man kan ikke nå til toppen når man kommer sent ind. Det er toppen der tjener alle pengene.

HLF svarer: Ud af de 100 mennesker der tjener aller mest i HLF tjener 80% mere end deres sponsor (den person over dem). Ud af deres presidents team (ca. 1500 mennesker der alle tjener voldsomt meget) tjener 49% mere end den person over dem. Det er jo underligt Bill Ackmann at så mange personer (selv i toppen af pyramiden) kan tjene mere end personen over dem?

Herudover viser de antallet af nye presidents team medlemmer de sidste 10 år årligt. Det viser at niveauet er ca. 18-46 mennesker årligt og det er forholdsvis jævnt. Men med 2011 som det år med aller flest nye presidents team medlemmer. Hvordan kan det være Bill Ackmann at der kommer flere nye presidents team medlemmer i 2011 end nogensinde før når det er umuligt at nå toppen af pyramiden som ny ?

Herbalife går samtidig ind og ser, hvor mange af disse nye president team medlemmer der har været i HLF i MINDRE end 10 år. (altså hvor mange der kommer hurtigt til toppen). Disse figurer viser også, at folk idag kommer ligeså hurtigt, hvis ikke hurtigere, til toppen end de gjorde for 5-10 år siden? Hvorfor? fordi efterspørgfslen efter produkterne er større end nogensinde.

————————————————————

6) Belgien har kendt HLF som pyramide:

HLF er uenig og har anket sagen. Det sjove er, at de har lavet nogle få ændringer i Belgien for at please deres regering så de kan fortsætte med at sælge i Belgien mens de anker dommen. Selv EFTER disse ændringer har de haft vækst HVERT kvartal i Belgien siden. Belgien sagde at HLF skulle forpligte sig til at tage ALLE varer tilbage de sidste 12 måneder till 100% prisen. under 1 % blev leveret tilbage. Men hvorfor Bill Ackmann, leverer de uskyldige udnyttede distributører ikke produkterne tilbage når nu det er en pyramide i Belgien? Fordi de elsker produkterne, de har masser af kunder, de sælger dem videre !

Dette viser, at HLF kan lave få ændringer i deres forretning, og stadig bevare væksten.

———————————————————-

7) Bill Ackmann: HLF skal ind i nye lande for at få vækst (modne lande er udnyttet)

HLF: 92% af væksten i HLF fra 2010 til 2011 stammer fra markeder der har været åbne over 10 år !!!!! og kun 3% af væksten stammer fra markedet 1-5 år gamle !! Så nej Bill Ackmann. Væksten kommer ikke med pop and drop i nye markedet. Men ja rigtige kunder !:

——————————————————-

8) Bill Ackmann: i modne markeder går HLF ind og bruger nye etniske grupper:

HLF viser: At selv i spansktalende del af USA og ikke spansk talende del har der været konstant vækst i 10 år. Så ikke kun flytning til nye etniske grupper. Vækst all over det hele !

————————————————————

 

Der er et hav af mere modargumenter og flere svar mv. Men dette var de vigtigste efter min mening.

About Investor1989

Investor in stocks in about 5 years with some very good profits. Focusing on Biotech and Value stocks. Active investor...

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.